John Ronald Reuel Tolkien (1892 - 1973), światowej sławy angielski pisarz wybrany przez czytelników "The Times" pisarzem XX wieku, profesor języka staroangielskiego w Oksfordzie, jeden z najlepszych filologów swoich czasów, autor licznych prac naukowych, zasłynął przede wszystkim jako twórca niezwykłej krainy fikcji, która od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników na całym świecie.

Sławę przyniósł mu Hobbit napisany w 1937 roku. Zachęcony ogromnym sukcesem autor postanowił snuć dalej swą opowieść o Śródziemiu. Czytelnicy musieli jednak czekać długo, bo pierwszy tom trylogii Władca Pierścieni ukazał się dopiero w 1954 roku.

Źródłem inspiracji były legendy. Ale sięgając do mitów greckich i rzymskich, celtyckich i anglosaskich, legend arturiańskich, karolińskich i germańskich, Tolkien powołał do życia własną, na wskroś oryginalna mitologię. To chyba najbardziej jaskrawy przejaw geniuszu pisarza łączącego w sobie wrodzony talent gawędziarza i pomysłowość z cechami prawdziwego badacza, który potrafi czerpać z głębokiej studni literatury i historii.

Rozmach tego przedsięwzięcia jest oszałamiający. "To zupełnie tak, jakby Homer, zanim przystąpił do napisania Iliady i Odysei, musiał najpierw wymyślić całą grecką mitologię i historię - ocenia jeden ze znawców twórczości Tolkiena. Jest to z pewnością najbardziej zwarty i drobiazgowo wymyślony świat w historii literatury.

Złożyło się nań wszystko to, kim był Tolkien: twórczym pisarzem, filologiem, historykiem, etnografem, badaczem mitów, geografem, filozofem, artystą. Wszystko, co przeczytał, co wiedział o zachodniej kulturze, o czym marzył i w co wierzył, wykorzystał przy tworzeniu fantastycznego świata.

Rzeczywistość Śródziemia i Beleriandu jest obecna w Księdze Zaginionych Opowieści, także w Niedokończonych opowieściach, Silmarillionie i w niektórych opowiadaniach: Kowal z Przylesia Wielkiego, Gospodarz Giles z Ham, Przygody Toma Bombadila. J.R.R. Tolkien jest jednym z tych nielicznych pisarzy, o których można powiedzieć, że stworzyli własny gatunek literacki. Znajduje licznych naśladowców i od lat inspiruje autorów fantasy. Zajmuje poczesne miejsce w literaturze XX wieku, a niepowtarzalny świat hobbitów, elfów, krasnoludów i Pierścienia zapisał się trwale we współczesnej kulturze.